حمایت دولت کانادا از بازماندگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی PS752

جاستین ترودو،  نخست وزیر کانادا روز شنبه اعلام کرد، اقداماتی را جهت حمایت دولت کانادا از خانواده شهروندان کانادایی جان باخته در سانحه هوایی تهران در نظر دارد.

برنامه حمایت دولت کانادا از خانواده قربانیان

در خلال کنفرانس خبری روز شنبه، ترودو به خبرنگاران گفت که اداره مهاجرت و خدمات کنسولی کانادا، در موضوع وارد شده و با خانواده قربانیان حادثه به صورت مستقیم ارتباط دارد.

دولت ایران در حال همکاری با وزارت امور خارجه کانادا برای صدور ویزا به خانواده و وابستگان مسافران پرواز PS752 است.

ترودو گفت: “ما در حال همکاری با همتایان خود برای تسهیل پروسه صدور ویزا هستیم. در حال حاضر ایران مشارکت لازم را جهت صدور ویزا اعمال می دارد”.

سه دفتر کنسولی عصر یکشنبه در تهران شروع به فعالیت می کند. یک مقام دولتی گفت که این دفاتر، زیر نظر وزارت امور خارجه هستند و امیدواریم با استقرار این تیم، اقدامات لازم در روزهای آتی به سرعت انجام گیرد.

سخنرانی ترودو در حمایت دولت کانادا از خانواده قربانیان سانحه هوایی

شنبه گذشته، ایران، پس از تکرار عدم مسئولیت این کشور در حادثه انفجار هوایپمای تهران- اکراین، بالاخره اقرار کرد که موشک جنگی این کشور در اثر خطای انسانی به هواپیمای اکران برخورد کرده است و باعث کشته شدن ۱۷۶ نفر، از جمله ۵۷ تبعه کانادا شده است.

این حادثه که در روز چهارشنبه به وقوع انجامید، تنها لحظاتی پس از پرتاپ موشک های بالستیک ایران به یک پایگاه آمریکایی در کشور عراق، اتفاق افتاد.

از آنجایی که اتباع کانادا که به نحوی متأثر از این حادثه بوده اند باید به ایران سفر کنند، ترودو بیان کرد که وزیر مهاجرت این کشور، مارکو مندینیکو، یک موقعیت ویژه برای اطمینان از صدور ویزای این افراد ترتیب داده است.

اداره مهاجرت ، پناهندگی و شهروندی کانادا نیز روز جمعه اعلام کرد که اقدامات ویژه ای را برای کمک به اعضای خانواده قربانیان این سانحه انجام می دهند که شامل کانادایی ها ، ساکنین دائمی و کسانی که به صورت موقت در کانادا هستند.

توییت وزیر مهاجرت کانادا - حمایت دولت کانادا از بازماندگان

دولت کانادا اذعان کرد مساعدت های لازم برای افرادی که باید به ایران سفر کنند یا مدارک خود را به صورت فوری به ایران برسانند، و همچنین افرادی که باید به صورت موقت در کانادا اقامت داشته باشند، ترتیب داده شده است. همچنین برای خانواده هایی که باید برای مراسم خاکسپاری و ترحیم به کانادا سفر کنند یا امور شخصی قربانیان را پیگیری کنند و به ویزای کانادا نیاز دارند، همکاری های لازم انجام می شود.

 خط ارتباطی اختصاصی کانادا برای بازماندگان پرواز تهران کیف

در راستای برنامه حمایت دولت کانادا از خانواده قربانیان سانحه هوایی، راه های ارتباطی اختصاصی با وزارت امور خارجه کانادا برقرار شد.

خانواده های قربانیان فاجعه سقوط هواپیما می توانند با شماره ۲۸۳۱-۸۶۴-۸۳۳-۱ از خاک کانادا و آمریکا تماس بگیرند.

افراد دیگری که در کشورهای دیگر زندگی می کنند و نیاز به کمک رسانی دارند می توانند با شماره ۲۰۲۹-۸۴۳-۴۳۸-۱ تماس بگیرند.

همچنین اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا از طریق ایمیل operationPS752@cic.gc.ca در خدمت بازماندگان این سانحه دلخراش است.

همچنین وزارت امور خارجه کانادا اعلام کرد، کسانی که نیاز به کمک کنسولی دارند می توانند از طریق شماره تماس ۳۱۲۴-۳۸۷-۸۰۰-۱ و یا ایمیل sos@international.gc.ca با این وزارت خانه در تماس باشند.

راه های ارتباطی با وزارت امور خارجه کانادا

تشکیل کارگروه های اختصاصی توسط کانادا

ترودو گفت: یک کارگروه اضطراری توسط یان شوگارت، دفتر دار شورای خصوصی سلطنتی، تشکیل شده تا از رسیدن حمایت لازم به عزیزان و خانواده های قربانیان اطمینان حاصل کند.

همچنین گروه بین المللی هماهنگی و واکنش، کارگروه دیگری با هدف تحقیقات پیرامون علت سقوط هواپیما روز یکشنبه به ریاست وزیر امور خارجه کانادا تشکیل جلسه داد.

این گروه از نمایندگان کشورهایی که اتباع آنها در سانحه هواپیما حضور داشنمد تشکیل شده که شامل بریتانیا، سوئد، اوکراین، کانادا و افغانستان است. شهروندان بسیاری هم از ایران در این پرواز حضور داشتند اما ایران نماینده ای در این گروه تحقیق ندارد.

در همین زمان، سه ویزا برای بازرسان کانادایی صادر شده که انتظار می رود، روز شنبه عصر به تهران برسند. این بازرسان برای برقرار کردن ارتباط حضوری برای حمایت از خانواده های کانادایی تحت تاثیر فاجعه هوایی وارد تهران می شوند.

در حال حاضر ارتباط رسمی دیپلماتیکی بین ایران و کانادا وجود ندارد و همچنین ایران سفارت فعالی در کانادا ندارد و همین مسئله گرفتن ویزای ایران برای مسئولان کانادایی را سخت کرده است.

در نتیجه نمایندگان وزارت امور خارجه کانادا در آنکارا حضور یافته اند تا مراحل صدور ویزای آنها از طریق سفارت کانادا در ترکیه که عهده دار روابط کنسولی با ایران است، انجام شود.

پیگیری گرفتن پاسخ برای خانواده قربانیان

ترودو همچنین افزود:

ما نیاز داریم به خانواده قربانیان پاسخگو باشیم، اما پیش از آن باید گام های بیشتری برداشته شود. یک تحقیق کامل باید درباره این سانحه دلخراش انجام شود.

ما نیازمند شفافیت کامل هستیم تا به این سوال پاسخ دهیم: چگونه همچنین تراژدی دردناکی ممکن است اتفاق بیفتد؟

خانواده ها به دنبال عدالت و مسئولیت پذیری این حادثه بودهو شایسته یک پاسخ مناسب و درخور از سمت دولت کانادا هستند.

موسسه حقوقی مهاجرتی اپلو، ضمن تسلیت به همه مردم ایران و خانواده های قربانیان فاجعه هوایی تهران کیف، آمادگی خود را جهت کمک و مشاوره اخذ ویزای کانادا به این بازماندگان اعلام می کند.

دفتر وکالت اپلو

دفتر وکالت اپلو | مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کانادا | اخذ پاسپورت کانادا

آدرس: تهران | خیابان نیاوران | خیابان مقدسی (مژده) | پلاک ۶۴ | طبقه سوم | واحد ۸
شماره تماس: ۲۲۷۰۲۷۵۳-۰۲۱

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا بزودی اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر