ویزای کانادا برای افغان های مقیم ایران

مردم افغانستان برای پیشرفت، زندگی بهتر و امید به آینده اقدام به مهاجرت به کشورهای مختلف کرده اند. این افراد به دلایل مختلفی مانند ادامه تحصیل، ادامه کار، آینده بهتر برای خانواده خود یا به دست آوردن فرصت های شغلی، کانادا را به عنوان گزینه ای برای مهاجرت انتخاب می کنند. در ادامه مقاله راهکار هایی برای دریافت ویزای کانادا برای افغان های مقیم ایران ارائه خواهیم داد.

کانادا دومین کشور پهناور در دنیاست که در آمریکای شمالی قرار دارد. پایتخت این کشور اتاواست و تورنتو، ونکوور، مونترال از شهر های مهم کانادا هستند. کانادا کشوری آرام، آزاد و امن است. و شهروندان آن از خدمات درمانی رایگان استفاده می کنند و از زندگی در این کشور احساس رضایت دارند.

پاسپورت این کشور بسیار معتبر است، حتی بسیاری از آمریکایی ها نیز تمایل دارند که به کانادا نقل مکان کنند.

مهاجرت افغان ها به کانادا

در سال های اخیر مهاجرین زیادی به سمت کشورهای اروپایی نقل مکان کردند و توانستند در بعضی کشورها مانند آلمان ساکن شوند. اما کشورهای اروپایی بعد از مدتی تصمیم گرفتند، مرزهای کشورشان را به روی مهاجرین و پناهندگان ببندند و حتی آنها را تشویق و در برخی موارد مجبور به بازگشت به کشورشان کنند. 

در این میان کانادا همچنان مرزهای کشورش را به روی مهاجرین باز نگه داشته است. کانادا برای افغانستانی های مقیم ایران نیز گزینه بسیار مناسبی است. 

در اکتبر سال ۲۰۲۰، دولت کانادا اعلام کرد که ظرف ۳ سال آینده، ۲/۱ میلیون مهاجر جدید می‌پذیرد. مارکو مندیچینو، وزیر مهاجرت کانادا گفت دولت در نظر دارد برای کمک به بهبود اقتصاد آسیب ‌دیده از شیوع کرونا و جبران کمبود نیروی کار، در سه سال آینده، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار مهاجر جدید وارد کند.

آقای مندیچنو در اوتاوا به خبرنگاران گفت که ۴۰۱ هزار مهاجر جدید در سال ۲۰۲۱ وارد خواهند شد و در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ هم به ترتیب ۴۱۱ هزار و ۴۲۱ هزار مهاجر دیگر پذیرفته خواهند شد، که مجموعاً یک میلیون ۲۳۳ هزار نفر می‌شود.

مهاجرت افغان ها به کانادا

او گفت کشورش به نیروی کار نیاز دارد و مهاجران، جای خالی نیروی کار را پر خواهند کرد. مارکو مندیچنو گفت: “پیش از همه‌گیری کرونا، هدف دولت ما برای تقویت اقتصاد کشور با کمک مهاجران، یک برنامه بلندپروازانه بود، اما اکنون یک نیاز است”.

در حال حاضر زمان مناسبی برای اخذ اقامت دائم کانادا و یا ارائه درخواست ویزای کانادا برای افغان های مقیم ایران است.

روش های مهاجرت افغان ها به کانادا

بیش از از ۱۰۰ برنامه در چندین دسته و زیر مجموعه برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. هر برنامه، دسته و زیرمجموعه، الزامات منحصر به فرد خود را دارد که باید قبل از اینکه به فکر استفاده از آن باشید، آنها را برآورده کنید.

۱_ مهاجرت افغان ها به کانادا از طریق برنامه نیروی متخصص

هدف از برنامه Express Entry انتخاب کارگران و افراد متخصصی است که با تکیه بر مهارت ‌ها و توانایی هایشان در جهت اقتصاد کانادا گام بر می‌دارند و به کارفرمایان کانادایی این امکان را می‌دهند تا بتوانند نیروی کار خود را از طریق افراد متخصص کاندید شده در اکسپرس انتری انتخاب نمایند. این برنامه شامل سه گروه است که شامل:

۲_ مهاجرت افغانها از طریق برنامه های استانی

برنامه های مهاجرتی استانی کانادا (PNP) در میان متقاضیان مهاجرت به کانادا از افغانستان بسیار محبوب هستند. بر اساس برنامه های PNP، دولت های استانی و سرزمینی کانادا قادر به تعیین افراد برای اقامت در استان یا قلمرو به عنوان اقامت دائم برای تأمین نیازهای اقتصادی آنها هستند.

برای مهاجرت افغان ها به کانادا در چارچوب یک برنامه نامزد استانی، متقاضی ابتدا باید درخواست گواهی نامزدی استان را به دولت استانی که قصد دارد به آن مهاجرت کند را، ارائه دهد.

داوطلبانی که در سیستم Express Entry فدرال پروفایلی تشکیل داده اند و همچنین تاییدیه استان مورد نظر را دریافت کرده اند، ۶۰۰ امتیاز اضافی نسبت به متقاضیان دیگر دریافت می کنند. در استخر Express Entry فدرال ۶۰۰ امتیاز اضافی در واقع تضمین می کند که داوطلب دعوت نامه درخواست اقامت دائم کانادا را دریافت می کند.

۳_ مهاجرت از طریق دریافت ویزای تحصیلی

افغان های مقیم ایران می توانند برای مهاجرت به کانادا از طریق دریافت مجوز تحصیل برای این کشور، اقدامات لازم برای اخذ اقامت دائم کانادا را فراهم کنند. دانشجویانی که از طرف یک موسسه آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت کانادا پذیرش گرفته اند، می توانند برای ویزای دانشجویی کانادا درخواست کنند تا برای برنامه ای که پذیرفته شده اند، به کانادا آمده و تحصیل کنند.

کانادا این امکان را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است که در حین تحصیل و بعد از تحصیل کار کنند. علاوه بر این دولت فدرال مسیری را برای اقامت دائم کانادا در نظر گرفته است. بسیاری از برنامه های مهاجرتی استانی کانادا نیز به طور خاص دانشجویان بین المللی را هدف قرار می دهند.

مهاجرت افغان ها از طریق دریافت ویزای تحصیلی

۴_ مهاجرت از طریق کارآفرینی و سرمایه گذاری

دولت های فدرال و استانی و استان کبک، تعدادی از برنامه های مهاجرت سرمایه گذاران و کارآفرینان تجاری را که فرصت های بسیار خوبی را برای دریافت وضعیت اقامت دائم کانادا فراهم می کنند، را اجرا می کنند. این برنامه شامل برنامه های کارآفرینی استانی و برنامه سرمایه گذاری استان کبک است.

۵_ مهاجرت از طریق استارتاپ و خوداشتغالی

دولت فدرال کانادا برنامه ویژه ای برای افغان هایی که دارای ایده های خلاق و نوآورانه هستند را در نظر گرفته تا بتوانند اقامت دائم کانادا را اخذ کنند. همچنین متقاضیانی که در یکی از مشاغل فرهنگی، هنری و ورزشی مشغول به کار و فعالیت هستند، با اثبات توانایی های خود در این زمینه، می توانند اقامت دائم کانادا را بدست آورند.

 ۶_ مهاجرت از طریق خویشاوندی

افراد بالای ۱۸ سال مقیم یا شهروند کانادا می توانند اشخاص واجد شرایط را تحت کلاس خانواده برای رفتن به کانادا حمایت کنند و پیرو آن، آنها هم جهت اقامت دائم، اقدام کنند. همچنین، افراد مقیم و یا شهروند کانادا میتوانند همسر یا شریک زندگی خود را به کانادا بیاورند و آنها اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

۷_ مهاجرت از طریق پناهندگی

افغان های مقیم ایران یا سایر کشورها می‌توانند از طریق نهادهای ذیربط جهت پناهندگی به کشور کانادا معرفی شوند و در صورت قابل قبول بودن شرایط آنها، می‌توانند به صورت دائم در خاک کانادا اقامت داشته باشند. از جمله این نهادها می‌توان به کمیساریای عالی سازمان ملل اشاره کرد که برای حمایت از پناهندگان تاسیس شده است. 

پناهندگی افغان های مقیم ایران به کانادا

گروه‌هایی نیز تحت عنوان گروه‌های خصوصی حامی پناهندگان وجود دارند که تحت شرایط خاصی به اسکان افغان ها در کشور کانادا کمک می‌کنند. به عنوان نمونه این گروه‌ها در ابتدای ورود افغان ها به کشور کانادا خوراک، پوشاک، مسکن و… را در اختیار آن ها قرار می‌دهند، اما این گروه ها بعد از یک سال دیگر هیچ مسئولیتی در قبال پناهندگان ندارند و پناهندگان موظف‌اند برای خود یک منبع درآمد پیدا کنند.

بر اساس اعلام رسانه‌های خبری، کشور افغانستان جزو ۱۰ کشوری است که شهروندان آن بیشترین تقاضا برای اقامت و پناهندگی در کشور کانادا را دارند. سفارت کانادا در کشور افغانستان دایر است، اما عدم ارائه خدمات کنسولی در این سفارت، موجب شده که افغان ها برای مهاجرت به کشور کانادا، از طریق سفارت کانادا در کشورهای همسایه اقدام کنند.

ما در این مقاله مزایای پناهندگی در کانادا و معایب آن را بررسی می کنیم.

دفتر وکالت اپلو | مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کانادا | اخذ پاسپورت کانادا

آدرس: تهران | خیابان نیاوران | خیابان مقدسی (مژده) | پلاک ۶۴ | طبقه سوم | واحد ۸
شماره تماس: ۲۲۷۰۲۷۵۳-۰۲۱

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید.مقررات مهاجرت همواره در حال تغییر است.  لطفا جهت دریافت وقت مشاوره با وکلای دفتر، وقت قبلی بگیرید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر